Başarı ve mutluluk, birbirine bağlı iki iyi dost gibidir. Birinin olmadığı yerde diğerinden söz etmek de çok kolay olmaz. Başarılı olma arzusu, her güne heyecanla başlamak için yeni hedefler belirlemenizi ve hayatınızda daha fazla mutluluğa yer açmanızı sağlayan bir itici güçtür. Kendiniz için koyacağınız tüm hedeflerin özünde, tek bir amaç için başarma arzusu olduğu söylenebilir. O da hayatta kalabilmek ve mutlu olabilmek isteğidir.

Başarının mı, mutluluğun mu önce geldiği sorusu, üzerine düşünmeye değerdir. Çevrenizdeki genel anlayış, mutluluğun başarıya bağlı olduğu yönünde olabilir. Buna inanmayı seçtiğinizde, daha çok çalışarak, başarıya ulaşabilmeyi umarsınız. Sizden beklenenleri yerine getirip, başarılı olarak değerlendirilebilirseniz, bunun sizi mutlu bir insan yapacağını düşünürsünüz. Ancak bu anlayış, başarının peşinden koşarken mutluluğu yitirmenize neden olabilir. Başarılı olmak için mutluluğunuzu feda ederseniz, başarınız size mutluluk getirmeyebilir. Bu tıpkı para kazanmak uğruna çok çalışıp sağlığını kaybetmek, sonra da para ile sağlığınızı geri satın almaya çalışmak gibidir.

Gerçekte mutlu olmak için başarı değil, başarılı olmak için mutluluk gerekir. Başarıyı getiren, ona ulaşmak için attığınız adımlardan mutlu olmanız ve ona ulaşacağınıza olan inancınızdır. Başarı için önce mutluluk tanımınızı yapabilmeniz gerekir. Nelerden mutlu olduğunu keşfetmiş ve kendi içinde mutluluğu yakalamış olan kişi, hangi alanda olursa olsun başarıya da çok daha kolay ulaşabilecektir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, mutlu insanların mutluluklarını ve diğer pozitif duygularını güçlendirmek için yeni hedefler aradığını ve mutluluğun yaşamda daha büyük başarılara yol açtığını ortaya koyar. Araştırmalara göre, duygu durumunu ‘‘mutlu’’ olarak tanımlayan kişiler, daha olumlu ve tatmin edici hayat standartlarına sahiptirler. Yenilikleri aramaya ve yeni hedeflerin peşinden gitmeye istekli olurlar. Mutluluk, beraberinde özgüven, iyimserlik ve yüksek enerji getirir. Mutlu hissetmek, hayatta yılmadan devam edebilmeyi kolaylaştırır. Mutluluk gelirken yanında başarıyı ve daha fazlasını da getirebilir. Mutlulukla desteklenen özgüven ve eylem gücü, başarının anahtarlarıdır.

Kişisel Başarı Tanımı
Başarı, göreceli bir kavramdır. ‘Başarı nedir? Başarılı kişi kimdir?’ sorularının cevapları, kişinin bakış açısına ve beklentilerine göre değişebilir. Her birey başarıyı kendi ölçütlerine göre değerlendirir ve içselleştirir. Biri için başarı, büyük bir şirkette yönetici ünvanına, yüksek bir yıllık gelire ve şoförlü bir makam aracına sahip olabilmek ile eş anlamlı olabilir. Bir diğeri için ise başarı, her sabah heyecanla yataktan kalkmasını sağlayacak işe ya da yaparken kendisini iyi, üretken ve neşeli hissedeceği bir uğraşa sahip olmak olabilir. Ünvanı ve maddi getirileri ikincil önemdedir ya da önemsizdir.

Yaşamın anlamını bulabilmek için öncelikle bir amacımızın olması gerektiğini vurgulayan Victor Frankl; “Mutluluk gibi, başarı da kovalanamaz. O, bir sonuç olmalıdır. Üstelik bu yalnızca birinin kendisini büyük bir amaca adamasının planlanmamış yan etkisi olarak ortaya çıkar.” demiştir. Başarı, ulaşılması gereken bir sonuç değildir. Başarılı bir hayat, kişinin arzularına uygun sürdürdüğü, daima kendi değerleriyle uyum içinde hareket ettiği, yaptığı şeye elinden gelenin en iyisini kattığı, olduğu haliyle uyum içinde yaşadığı hayattır. Değerlerinize uygun şekilde, hedeflerinize doğru attığınız her bir adım, başarıyı getirebilir. Gerçek başarıyı aramak, sizin için en doğru olduğuna inandığımız hedefleri belirlemek ve onlara ulaşmaya çalışmaktır. Doğru yolda, yoldan keyif alarak ilerleyebilmek, başarıyı getirecektir.

Ben, yaşamın bir ‘kendi kendimizi yaratma yolculuğu’ olduğuna inanıyorum. Başarı için atılması gereken ilk adım, insanın kendisi tanımasıdır. Başarılı bir yaşam sürmek, kişinin kendini keşfetmesini ve kendini sürekli yeniden yaratmasını gerektirir. Kendisini tanımayan, kendi kabiliyetlerini fark edemeyen insanların, başarılı olmasından söz etmek de kolay değildir. Kendi içimizde ne inşa edeceğimizi, nasıl bir kariyer seçeceğimizi ve bu hayatta nelere imzamızı atacağımızı, seçimlerimiz belirler. Her alanda başarılı bir hayat için, uğruna çaba sarf etmekten keyif alacağınız hedeflerinizin olması önemlidir. Öz değerlerinize uygun olarak, kendi seçiminizle belirlediğiniz her hedef, başarıyı yakalamanızı ve onu sürdürmenize hizmet eder. Kendi gücünün ve yeteneklerinin farkına varanlar, başarı olmak adına en önemli adımı atmış demektir. Gerçek başarının kendi potansiyellerini değerlendirerek ve istediklerini gerçekleştirerek geleceğini keşfeden herkes, aynı anda mutluluğu ve başarıyı deneyimleme şansına erişebilir.